نگرانی های سلطان خشکبار
ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۱٢/٤  

شنبه ها صبح گفتگوی اقتصادی جالبی در برنامه صبح عالی به خیر هست که توصیه میکنم آنرا ببینید. چون تنها برنامه ای است که خیلی واضح به بحران داخلی اقتصادی میپردازد.

 این اولین بار است که یکی از کهنه کار ترین و با نفوذ ترین بازاریان و صادرکنندگان ایران اسدا... عسکر اولادی(برادر آن یکی که سیاست مدار است ) در تلویزیون ظاهر میشود و به مردم و مسوولین و ... راه کار مواجهه با بحران اقتصادی میدهد.  هیچ کاری هم به گرایشات سیاسی خودش و خانواده اش ندارم.

 این آدم در عرصه صادرات خشکبار تقریبا بی رقیب است و حداقل ۵٠ سال است که در بازرار فعالیت میکند و به همین دلیل از خیلی چیز ها آگاه است. توجه کنید که این جور آدمها به سواد آکادمیک هیچ نیازی ندارند و البته همه حرف هایشان هم درست نیست اما موضوع خیلی مهمی در حرف های او هست که به شدت برای من جالب است. چند هفته ای است که با حرارت و نگرانی خاصی از بحران اقتصادی دامنگیر ایران میگوید و مدام از همه همکارانش میخواهد که خواهشا فروردین ماه کارگرانتان را اخراج نکنید، کارتان را تعطیل نکنید و از دولت میخواهد که مالیات ها را کم کند و حتی حذف کند، به صنایع کوچک کمک کند و خیلی چیز های دیگر. یکی از جالبترین چیز هایی که میگفت این بود که اگر کار ندارید اشکالی ندارد بگذارید کارمندتان پشت میز جدول حل کند و کتاب بخواند. اگر نمی توانید حقوق بدهید ماهی یک هفته مرخصی اجباری بدهید و سه هفته حقوق بدهید و نیروی کار را اخراج نکنید.

اینها حرف های کسی است که میداند چه جور سال اقتصادی در پیش است. آن وقت صدا و سیما هی گزارش از اوضاع وخیم اقتصاد آمریکا و اروپا بدهد. اونها دارند فکر و برنامه ریزی میکنند و ما مثل موجودات گنگ نشسته ایم به تماشا و فکر میکنیم اگر پتو روی سرمان بکشیم و خودمان را به خواب بزنیم اتفاقی نمی افتد. البته که ممکن است تا انتخابات هر چه هست خرج ایجاد تصویر گل و بلبل شود اما بعدش چی؟

نکته حاشیه ای: یک قسمت برنامه مجری از آقای عسکراولادی پرسید که شما به چه ورزشی علاقه دارید. او هم خیلی صادقانه جواب داد، اسکی. من از جوانی اسکی میکنم و خیلی هم به این ورزش علاقه دارم. این جواب برایم جدا جالب بود.


کلمات کلیدی: