حفاظت از کیان خانواده یا آسیب به آن؟
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٧  

توی این مدت سرعت اتفاقات خیلی زیاد بوده و من فرصت واکنش به موقع را نداشتم و تقریبا تصمیم گرفتم  که فقط آنچه را بنویسم که به نوعی در دل و ذهنم ایجاد سوال و ناراحتی می کند. البته موضوع دردناکی مثل زلزله را کنار گذاشتم که حتی طاقت دیدن عکس هایش را نداشتم و سنگینی سایه مرگ در آن مرا به سکوت  به جای سخن وا میدارد.

چند سال است که توصیه دکتر جولیا کامرون را عمل میکنم و سعی میکنم هر روز برم پیاده روی تا پاشنه پایم با روح مادر زمین حرف بزند و تصاویر و صداها در ذهنم ماندگار شوند. یکی از خیابان هایی که زیاد در آن پیاده روی می کنم خیابان صنایع است که پر از مکان های متنوع مربوط به وزارت دفاع از بیمارستان گرفته تا سالن ورزشی و سالن عروسی است. یک مدت طولانی پلاکاردهایی بر سر در این مکان ها نصب کردند که از فلان تاریخ برای حفظ کیان خانواده در تمام محل های تفریحی و درمانی و رستوران ها و غیره و غیره وزارت دفاع ورورد بانوان با حجاب برتر چادر الزامی است.

هربار اینها را دیدم و ناراحت تر شدم از این همه بی تدبیری و ... که آدم نمی داند از مغز کدام متفکری نشات گرفته است. جدای از بحث غم انگیز تکلیف به زنان در جایی که تکلیفی برای آنان متصور نیست (درست مثل آیه مربوط به درخواست از زنان پیامبر از پشت پرده در قران که مردان نابکار و فرصت طلب موضوع را کاملا برعکس کردند و تکلیفی را که به مردان در این آیه شده را تبدیل به دست آویزی برای خانه نشین کردن زنان کردند)، نکته ظریف دیگری هم وجود دارد.

آیا مسولینی که این بخشنامه را به در و دیوار زده اند نمی دانند که حفظ کیان خانواده یعنی فراهم کردن بیشترین فرصت برای در کنار هم بودن اعضای خانواده و به ویژه جوانان در کنار والدین؟ آیا این مسوولین فکر کرده اند که صرف بخشنامه آنها منجر به چادری شدن کل دختران جوان این خانواده ها می شود؟ یا بالعکس این فرصت های کوچکی که برای تفریح و همراهی اعضای خانواده در کنار هم وجود دارد از بین می برند؟ آیا احتمال اینکه دختران جوان از رفتن به کلیه مکان های وابسته به صنایع دفاع با خانواده صرف نظر کنند بیشتر است یا چادری شدن آنها؟


کلمات کلیدی: