جلسات خانوادگی
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٩/٢٤  

نمی دونم چند نفر شما به جمع های خانوادگی علاقه دارید و در شرایط فعلی اجتماعی و اقتصادی دور هم جمع می شوید. چندی پیش ما هم متوجه شدیم که خیلی دلمان برای جلسه خانوادگی تنگ شده و خوشبختانه این حس در وجود افراد زیادی پنهان شده بود. خلاصه در نهایت به پیشنهاد یکی از اعضای پیگیر فامیل قرار شد ماهی یکبار همه دور هم جمع شویم و با توجه به تنوع رشته های تحصیلی و تخصصی٬ علاوه بر صله رحم به بحث و گفتگو بپردازیم. از اواسط تابستان شروع کردیم و تا الان ۵ جلسه تشکیل شده است. خوشبختانه پرجمعیت بودن فامیل باعث شده هر جلسه حدود ۴۰ نفر عضو داشته باشد. پنجشنبه ای که گذشت در قم منزل یکی از اقوام جلسه بود. این را هم بگویم که جذابیت موضوعات خیلی زیاد است طوری که جلسه ماه رمضان از افطار تا سحر طول کشید و هیچ کس نرفت بخوابد! برگزاری این مهمانی ها از لحاظ فضا به جاهای بزرگتر نیاز دارد و به همین دلیل هم بزرگتر های فامیل که خانه های بزرگتری هم دارند مکان و شام و نهار را بر عهده می گیرند.جلسه رئیس دارد که موضوعات و روند بحث را مدیریت می کند و به هر کس وقت مشخصی برای صحبت می دهد و خلاصه علاوه بر صمیمیت خانوادگی٬ همه چیز حساب و کتاب دارد.(حتی بیشتر از جلسات آقایون در ادارات!) برای اینکه فشار مالی هم نباشد همه چیز ساده برگزار میشود.

 موضوعاتی که بحث می شود یکی گسست نسل هاست که از جانب جوانتر ها به میز مجاکمه پدر و مادر  ها تبدبل شده و سعه صدر و خلق خوش این پدر مادر ها باعث شده تا به اینجا فضای خیلی خوبی ایجاد شود. محدوده سنی افراد فامیل که دور هم جمع می شوند از ۶ ماه تا ۷۲ سال است! البته عباس ۶ماهه به دلیل علاقه مادرش مجبور به شرکت است ولی همین که مادر هم در این شرایط شرکت می کند٬ خودش خیلی حرف است. برای اینکه بدانید برگزاری این گردهمائیهای فامیلی چقدر همت می خواهد این را هم بگویم که افراد از تهران٬ اصفهان و قم دور هم جمع می شوند و هر بار جلسه در یکی از این ۳ شهر است! مباحث دیگر جلسه شامل یک داستان مثنوی٬ بیان خاطره و تجربه از سوی افراد مسن٬ داستانهای اسوره ای٬ معرفی کتاب و... است و در پایان علاوه بر جمع خوانی فامیل که خیلی کیف دارد٬ یکی از افراد خوش صدای فامیل شعری می خواند.
خلاصه که جلسات خوبی است و پیشنهاد می کنم هر کسی می تواند فرصت را از دست ندهد. این کار همت زیادی می خواهد ولی نتیجه اش خیلی شیرین است.


کلمات کلیدی: