سخنرانی دکتر کارولین میس بخش دوم (کهن الگوی مادری)

واقعا نمیدونم که سرعت اینترنت قراره بدتر از این همه بشه یا نه؟! به هر حال واقعا اذیتم کرد. باز هم مجبورم به علت کمبود وقت ترجمه هم زمان رو اینجا قرار بدم که مسلما از نظر ویرایشی و حتی انتخاب لغت مثل چکنویس می مونه و مطمئن هستم دوستان خوبم این رو درک می کنند.

" روسیه و آمریکا به عنوان مادر و پدر روان سیاسی بشر به جای ازدواج به یک نوع همزیستی مسالمت آمیز رسیدند و همین مساله در سطح جهانی هم به نوع دیگری نمود پیدا کرد. حال می توان دید که این کهن الگوها در تمام ابعاد نقش دارند. نکته این است که الگوها را تنها در روان فردی نبینیم بلکه آن را همه جا در کار و زندگی خود ببینیم. اما در عین حال تهدید آمیز هم هست که شما کسی را در زندگی خود وارد کنید اما به او تنها به عنوان بخشی از نقشه زندگی کهن الگویی خود نگاه کنید و با خود بگوئید اگر من درس خود را بگیرم دیگر به وجود این آدم در زندگی ام نیازی نخواهم داشت و همین مساله نگاه کهن الگویی را خطرناک می کند. 

گایا مادر زمین یک کهن الگوی بسیار واقعی، قدرتمند و زنده است. من شنیده ام که گاهی مردم می گویند. مادر زمین عصبانی است. سیل، زلزله، سونامی و سطوح آلودگی و همه اینها را نشانه های خشم او میدانند.

گسترش مفهوم گایا در روان جمعی بشر آرماگدون است. و نیز گسترش بخش سایه را موجب می شود زیرا تمام کهن الگوها سایه هم دارند. درست مانند مادر تغذیه کننده که سایه اش می شود مادر محدود کننده و کنترل کننده.

بخشی از آنچه در گایا وجو دارد آرماگدون (یک مساله آخر الزمانی در مسیحیت) است و علت استدلال من پیشگویی های درباره طبیعت است که در انجیل وجود دارد و حتی در متون غیر انجیلی مانند پیشگویی های نستراداموس.

گایا یک خدابانوست. یک خدابانو  هم وجود دارد به نام مدانا که او هم بخشی از معبد پانتئون بوده و او هم وجهی از کهن الگوی مادر است. کهن الگویی که در یک پخش از اسطوره واقعا وجود داشته و مادر است و مادر محافظ زمین است. یک نکته خیلی جالب درباره مدانا  این است که او خیلی توسط فرهنگ مسیحیت محافظت شده ولی در این مذهب متوقف نمانده و به سراغ اسلام و یهود هم رفته و به مذهب خاصی تعلق ندارد. من عاشق او هستم. او بچه ها را دوست دارد و الگوی مادر و کودک الهی را نمایندگی می کند. در شیوه عمل او بچه ها را ترجیح میدهد زیرا کودکان معصوم و پاکند. وقتی او به کودکان پیام می دهد آنها حتما پیام را منتقل می کنند چون نگه داشتن آن برایشان خیلی پیچیده و دشوار است. مادر الهی یک نیروی بسیار واقعی است. و بخشی از روح گایا است. مادر الهی که پس از مدتها به زمین بازگشته است. یک وجه دیگر گایا، کالی نام دارد. وجه عصبانی گایا. در  مذهب هندو  ما یک خدابانوی عصبانی داریم (همانگونه که باید داشته باشیم) و بخشی از ما به عنوان موجودات مونث را نمایندگی می کند که این حق را دارد که خشم را ساطع کند. وقتی چیزی در مدیریت زندگی ایراد دارد او عصبانی می شود. ما میتوانیم با این وجه ارتباط بگیریم و آن را درک کنیم. ما نیاز به عدالت داریم. عدالت ایجاد شده توسط یک نیروی برتر که به مدیریت زندگی ما مرتبط است. این بخشی از قوانین گونه ما به عنوان زنان است. برخی از زنان یک قراداد با کالی درون خود دارند. زنی مانند جین گودال که روی شامپانزه ها مطالعه می کند و در جنگل های آفریقا تلاش می کند که از این گونه حیوانات محافظت کند. او یک خدابانوی کالی در زندگی واقعی است که برای زندگی مبارزه می کند. این زنان خدابانوانی مانند کالی هستند و اگر شما در درون خود احساسی مانند این چه گفتم دارید، عشق به زمین و زندگی این کالی است که در درون شما زیست می کند. کالی را در رگ های خود دارد. این خدابانوان بسیار قدرتمند هستند. ما کوان ین را داریم که خدابانوی شفاگری است و زنانی هستند که کوان ین در رگ هایشان جاری است. هیچ زنی نیست که تحت حمایت و مراقبت یا در گروه یکی از این الهه ها نباشد. "

این سخنرانی جدید است و فکر میکنم در یک فضای دوستانه گفته شده و آنچه من دارم احتمالا کل آن نیست زیرا در جایی پایان می گیرد که حرف دکتر میس تمام نشده است. 

/ 3 نظر / 27 بازدید
مهدیه

ااااا چه جالب و چقدر عجیب [سوال][متفکر] مبحث بحث بر انگیزیه این الهه ها انگار-[ابرو]

مهدیه

اصلا به طور جد نیاز به موضوع جدید دارم و آخرین امتحانم رو که بدم جدا یه لیست بلند بالا باید از شما بگیرم که مطالعه در این مبحث رو شروع کنم.

زهرا

جالب بود.....آفففففففرین ..بوووووووووس